Category: 10th National Gathering

10th National Conference – Prize Winners

3 Grand Prizes were awarded to registered conference participants (land managers), who completed and submitted their overall conference evaluation form.

 

Prize #1:  Magnetic Pin Locator

Edith Spence, Opaskwayak Cree Nation, MB

IMG_8228  IMG_8232IMG_8420

 

Prize #2:  Garmin Montana 680 GPS

Yvonne Wienert, Osoyoos Indian Band, BC

IMG_8218 IMG_8225 IMG_8413

 

Prize #3:  Phanton 3 Advanced Drone

Deanna Ryder, Carry the Kettle First Nation, SK

IMG_8244  IMG_8421 IMG_8429

 

Congratulations!

IMG_8438

10th National Conference – Achievement Awards

 

CIBC Highest Academic Achievement Award 2015

Jennifer Predie, Wasauksing First Nation, ON

 

CIBC Highest Academic Achievement Award 2016

Victor RumboltO’Chiese First Nation, AB

 

Saskatchewan Aboriginal Land Technicians – Strength & Perseverance Award

Alfred Gamble: Saskatchewan Aboriginal Land Technicans - Strength & Perseverance Award

Alfred Gamble, Beardy and Okemasis First Nation, SK

 

Land Manager who has excelled overall in  lands management within their community

Lars Duck Chief, Siksika Nation, AB

Lars Duck Chief, Siksika Nation, AB

 

Land Manager who has excelled in lands management, and has contributed and influenced the field of land management beyond their community

Gordon Bluesky, Brokenhead Ojibway Nation, MB

Gordon Bluesky, Brokenhead Ojibway Nation, MB

 

Land Manager who has excelled overall in land management within their community

Martin Stacey, Mohawk Council of Kahnawake, QC

Martin Stacey, Mohawk Council of Kahnawake, QC

 

Land Manager who has given a lifetime contribution to land management of ten (10) years or more

Ida McGillivary: Land Manager who has given a lifetime contribution to land management of ten (10) years or more

Ida McGillivary, Opaskwayak First Nation, MB

 

Recognition of past NALMA Board members:

Denise Pelletier, SALT

Denise Pelletier, Saskatchewan Aboriginal Land Technicians

 

      Also recognized were: 

  • Joe Sabattis, Atlantic Region Aboriginal Lands Association
  • Lance Yellow Face, Treaty and Aboriginal Land Stewards Association of Alberta
  • Troy Beaulieu, Planning and Land Administrators of Nunavut

10th National Conference – Graduation Gala

Ceremonies Facilitated by Stan Wesley, Master of Ceremonies

Ceremonies Facilitated by Stan Wesley, Master of Ceremonies

 

Overview of Aboriginal Programming Kanawayihetaytan Askiy:  Melissa Arcand, College of Agriculture and Bioresources

Welcoming Remarks: Melissa Arcand, College of Agriculture and Bioresources

 

Welcoming Remarks: Susan Waters, Director General, Lands and Environmental Management Branch, INAC

Welcoming Remarks: Susan Waters, Director General, Lands and Environmental Management Branch, INAC

 

PLMCP Overview, Debra Campbell

PLMCP Overview, Debra Campbell

 

MOU Signing between NALMA and U of S Dr. Mary Buhr and Gord Bluesky

MOU Signing between NALMA and USask.
Dr. Mary Buhr and Gord Bluesky

 

Keynote Speaker: Career and Accomplishments, Dalyn Bear

Keynote Speaker: Career and Accomplishments, Dalyn Bear

Graduation Ceremony

IMG_7650 IMG_7647 IMG_7642 IMG_7637 IMG_7631 IMG_7629 IMG_7624 IMG_7619 IMG_7613 IMG_7611 IMG_7606 IMG_7604 IMG_7601 IMG_7597 IMG_7591 IMG_7586 IMG_7582 IMG_7578 IMG_7574 IMG_7571 IMG_7553 IMG_7541 IMG_7517 IMG_7428 IMG_7425 IMG_73241E4A0643 1E4A0645 1E4A0638IMG_6549 IMG_6539 IMG_6515 1E4A0665 1E4A0663 1E4A0662 1E4A0655 1E4A0649 1E4A0644 1E4A0637 1E4A0646IMG_7428IMG_7586IMG_7674 IMG_7737 IMG_7763  IMG_7803 IMG_7811IMG_7830 IMG_7833 IMG_7838 IMG_7788

Class of 2014-2015

IMG_7671

Class of 2015-2016

IMG_7661

 

 

10th National Conference – Day Two Breakout Sessions

Matrimonial Real Property, Chris Angeconeb

Matrimonial Real Property, Chris Angeconeb

 

Land Regimes Training, Debra Campbell

Land Regimes Training, Debra Campbell

 

NALMA Survey Program, Graeme Sandy

NALMA Survey Program, Graeme Sandy

 

ACLS - Drones, Max Putnam

ACLS – Drones, Max Putnam

 

Natural Resources Canada, Akbarali Karsan

Natural Resources Canada, Akbarali Karsan

10th National Conference – Day Two Plenary Sessions

Panel Discussion: Indigenous Land Rights, Elder Jacob Pete

Panel Discussion: Indigenous Land Rights, Elder Jacob Pete

 

Elder Panel: Indigenous Land Rights, Elder Joseph Quewzance

Elder Panel: Indigenous Land Rights, Elder Joseph Quewzance

 

Elder Sol Sanderson

Elder Panel: Indigenous Land Rights, Elder Sol Sanderson

 

Plenary Session: Applied Research and Aerial Training in UAVs at Saskatchewan Polytechnic, Leila Benmerouche

Plenary Session: Applied Research and Aerial Training in UAVs at Saskatchewan Polytechnic, Leila Benmerouche

 

Plenary Session: Treaty Federalism, James Sakej Youngblood Henderson

Plenary Session: Treaty Federalism, James Sakej Youngblood Henderson

10th National Conference – Day One Breakout Sessions

Breakout Session: Designations Under the Indian Act, Christopher Lafleur

Breakout Session: Designations Under the Indian Act, Christopher Lafleur

 

Breakout Session: First Nations and Taxation, Dalyn Bear

Breakout Session: First Nations and Taxation, Dalyn Bear

 

Breakout Session: Economic Development, Robert Daniels

Breakout Session: Economic Development, Robert Daniels

 

10th National Conference – Day One Plenary Sessions

Dr. Mary Buhr, Dean, College of Agriculture and Bioresources

Welcoming Remarks:  Dr. Mary Buhr, Dean, College of Agriculture and Bioresources

 

Welcoming Remarks: Gord Bluesky, NALMA Chair West

Welcoming Remarks: Gord Bluesky, NALMA Chair West

 

Welcoming Remarks: Harold Daniels, Chair, SALT

Welcoming Remarks: Harold Daniels, Chair, SALT

 

Plenary Session: Kikawinaw Askiy, Marilyn Poitras

Plenary Session: Kikawinaw Askiy, Marilyn Poitras

 

Plenary Session: Tsilhqot'in Decision-Aboriginal Title, Treaty Rights, and Lane Use Management, Benjamin Ralston

Plenary Session: Tsilhqot’in Decision-Aboriginal Title, Treaty Rights, and Lane Use Management, Benjamin Ralston

 

Plenary Session: First Nation Waste Management Initiative, Hannah Rogers

Plenary Session: First Nation Waste Management Initiative, Hannah Rogers

 

Plenary Session: Traditional Land Use Planning, David Natcher

Plenary Session: Traditional Land Use Planning, David Natcher